Zajímavá místa

Zámecká zahrada

Zahrada bezprostředně navazuje na barokní zámek v Chrasti. Z roku 1654 se dochovala první písemná zmínka o zahradě ležící východně od zámku. V druhé polovině 19. století se díky biskupu Karlu Hanlovi (1831 – 1874) začala utvářet současná podoba zahrady. Byla postavena fíkovna a ananasovna, ve sklenících se také pěstovaly pomerančovníky a citroníky, které opravdu plodily. Velkého rozkvětu se zahrada dočkala za biskupa Josefa Haise (1875 – 1892), který nechal zahradu zrekonstruovat.

V roce 1903 byl vytvořen projekt na současnou podobu zahrady. Autorem byl významný zahradní architekt František Thomayer (bratr lékaře Josefa Thomayera). Iniciátorem této změny byl biskup Josef Doubrava. V roce 1919 byl objekt zámku i zahrady znárodněn. V roce 1950 byla zahrada zpřístupněná veřejnosti, do té doby byla přístupná pouze majitelům zámku a jejich hostům. Roku 1958 byla zahrada, jako součást zámku, prohlášena za kulturní památku.

Z novější historie stojí za zmínku datum 25.6. 2008, kdy se Chrastí a zahradou prohnalo větrné tornádo „Ivan“ a poničilo několik nejstarších stromů – stříbrné smrky u vchodu, jinan dvoulaločný, liliovník tulipánokvětý, smrk s čarověníkem a další.

V zámecké zahradě barokního zámku v Chrasti je dodnes k vidění původní odrůda růží – Souvenir de la Malmaison 1843. Název této růži dala Napoleonova žena Josefína a v překladu znamená suvenýr z Malmaison.

Zahrada přechází od geometrického parteru v přední části, přes přírodní loubí a sad k lipové aleji. Na jejím konci je kaplička sv. Jana Nepomuckého. Za kapličkou je přírodní lesopark, kterým lze dojít až do Podlažic ke kostelu sv. Markéty.

Více fotek ZDE